گروهی از نویسندگان ایران بازداشت جولین آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس را محکوم کردند و خواهان آزادی او شدند. آن‌ها آزادی بیان را مهم‌ترین رکن یک جامعه‌ دموکراتیک دانسته‌اند....

بیانیه نویسندگان ایرانی در تبعید «آزادی بیان، مهم‌ترین رکن یک جامعه‌ دموکراتیک» نام دارد. در این بیانیه آمده است: «آزادی بیان دستاورد سال‌ها مبارزه‌ آزادی‌خواهان جهان است. دولت‌‌های کشورهای پیش‌رفته و دموکراتیک جهان نمی‌توانند از یاد ببرند که آن‌چه امروز در اختیار دارند، حاصل مستقیم تلاش کسانی است که علیه سانسور و خفقان جان خود را در این راه گذاشته‌اند. دولت‌های دموکراتیک جهان نمی‌توانند انکار کنند که حمایت آن‌ها از سانسور، هم بر خلاف اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر است، هم تأییدی است آشکار بر سرکوب آزادی بیان و هم تثبیتی است شرم‌آور بر نظام‌های دیکتاتوری در کشورهای دیگر جهان.»

این نویسندگان پس از یادآوری آزادی بیان و اهمیت آن در جوامع دموکراتیک، خواستار آزادی جولین آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس شده‌اند. در این بیانیه می‌خوانیم:

«ما نویسندگان ایرانی که به خاطر مخالفت با هر گونه سانسور سال‌های بسیاری است در تبعید هستیم و آزادی بیان را از مهم‌ترین ارکان یک جامعه‌ دموکراتیک می‌دانیم، بازداشت آقای جولین آسانژ و هر توطئه‌ای را محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی او و رفع هر گونه محدودیتی در راه انتشار سایت ویکی‌لیکس هستیم.»

در پایان بیانیه آمده‌ است کسانی که مایل‌اند بیانیه آزادی بیان را امضاء کنند، می‌توانند با منصور کوشان، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس از طریق ایمیل  تماس بگیرند.

mansourkoushan@yahoo.no

 خسرو باقرپور، کوشیار پارسی، فریدون تنکابنی، ملیحه تیره‌گل، نسیم خاکسار، جلیل دوستخواه، حسین دولت‌آبادی، محمد ربوبی، سهراب رحیمی، ناصر زراعتی، علی‌رضا زرین، اکبر سردوزامی، فرج سرکوهی، اسد سیف، عباس شکری، بهروز شیدا، شیما کلباسی، منصور کوشان، محمود کویر، رباب محب، عباس معروفی، پرتو نوری‌علا، علی نگهبان، محمدرضا نیکفر و حسین نوش‌آذر این بیانیه را امضاء کرده‌اند و امضاها هنوز ادامه دارد.

شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٩ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ توسط ناتاشا محرم زاده نظرات ()